Heliskiing v Alpách

8.10. 2010 15:00

Heliskiing vznikl v šedesátých letech dvacátého století v Americe a dlouhou dobu bylo jeho provozování výsadou výstředních dobrodruhů. Podstata tkví v tom, že vás vrtulníkem na vrcholek svahu uprostřed nedotknuté divočiny, kde vás vysadí a vy se vrhnete za pomoci svých lyží, potažmo skateboardu, dolů. Dnes již tento poněkud neobvyklý sport zdaleka není provozován jenom v Americe a jenom extrémisty. Užít si jej můžete také vy, pokud cítíte, že na to vaše lyžařské umění stačí, a nemusíte jezdit nijak zvlášť daleko. Operátoři nabízející tuto službu jsou již dnes po celých Alpách, ale i v dalších evropských zemích.

My se v tomto článku – v souladu s jeho názvem – budeme věnovat především nabídce heliskiingu právě v Alpských velehorách. Zde si můžete toto velkolepé dobrodružství užít za dostupnou cenu, pod dohledem zkušeného odborníka a za přísných bezpečnostních podmínek. Vypravíte se vrtulníkem na panenské svahy a srázy, kterých se dosud nedotkla jediná lyže, a zažijete úžasnou adrenalinovou jízdu, na kterou zajisté nezapomenete. A kolik zaplatíte, když se rozhodnete, tuto zábavu podstoupit? Ceny se značně liší v závislosti na mnoha faktorech, ale v Alpských střediscích se pohybují v průměru mezi 3 000 – 10 000 korunami. Vyrazit na heliskiing můžete třeba jen ve dvou, ale také až v šesti lidech. Terén vám instruktor najde takový, jaký budete sami požadovat.

A kam se tedy vypravit? Začneme třeba u Švýcarských Alp, které vynikají překrásnou, ale zároveň drsnou přírodou a perfektním vybavením lyžařských areálů. Nejlepší heliski vás čeká v oblastech St. Moritz, Zermatt, či Grindelwald, ale také Bernina. Tyto areály patří zároveň k nejexkluzivnějším ve státě. Pokud dáváte přednost Francii, vyrazte do Valgrisenche nebo Val D’Isere, které nabízejí zároveň naprosto vynikající lyžování a sjezdovky (zejména známé Val D’Isere).

Itálie byla jednou z prvních zemí, která pro Evropu Heliskiing objevila. Perfektní podmínky a vynikající zkušenosti nabízejí operátoři v oblastech Cervinia a Val D’Aosta. A opět jde o střediska, která patří k nejlepším také v ostatních ohledech, takže vaše dovolená či výlet může být úplná. V Rakousku vám nejlepší lyžování nabídne středisko St. Anton am Arlberg, které patří mezi vyhlášené alpské oblasti.

Vloženo nové středisko:

Jaké jsou podmínky pro lyžování nebo snowboard ve středisku Solden v Rakousku?

NaSněhu.cz - informace o lyžování a snowboardu v Alpách na rok 2011 a 2012 Doporučujeme Ubytování Krkonoše